Pod pojęciem systemów montażowych dla systemów fotowoltaicznych należy rozumieć uchwyty, za pomocą których panele fotowoltaiczne instalowane są na dachu lub innym podłożu.
Obok standardowych rozwiązań istnieje cały szereg systemów modułowych, których użycie jest bardzo elastyczne, a sama instalacja dzięki wcześniej zmontowanym częściom bardzo łatwa.
Dla wszystkich powierzchni oraz wszystkich systemów fotowoltaicznych dostępne są rozwiązania niestandardowe:
-
Systemy dla dachów skośnych
-
Systemy dla dachów płaskich
-
Systemy integrowane z budynkiem
-
Systemy dla powierzchni otwartych
-
Systemy nadążne
Uniwersalne zastosowanie systemów montażowych dla dachów skośnych
Systemy dla dachów skośnych są uniwersalne, a ich montaż jest szczególnie łatwy. Panele solarne montowane są na listwy pasowe położone równolegle na powierzchni dachu.
W kierunku Słońca
Systemy dla dachów płaskich składają się z określonego typu konstrukcji nośnej, za pomocą którego instalowane panele solarne można w sposób optymalny i pod różnym kątem ustawić w kierunku padających promieni słonecznych. Ponadto wspierają one wentylację i chłodzenie tylnej strony paneli.
Eleganckie rozwiązania
Panele fotowoltaiczne integrowane z dachem budynku należą do najbardziej eleganckich rozwiązań – rozróżnia się systemy dla budynków nowoczesnych jak również restaurowanych. Panele fotowoltaiczne są integrowane z powierzchnią dachu i mogą w pełni zastąpić klasyczne pokrycia dachowe.
Urozmaicenia architektoniczne
Systemy montażowe dla rozwiązań integrowanych z budynkiem to specjalne uchwyty służące do łączenia paneli z fasadą budynku, w formie niestandardowych elementów elewacji lub markiz. Panele fotowoltaiczne po zamontowaniu stają się architektoniczną częścią fasady.
Dla powierzchni otwartych
Systemy dla powierzchni otwartych umożliwiają instalację paneli fotowoltaicznych na dowolnej otwartej powierzchni. Ich montaż jest wyjątkowo szybki, łatwy oraz niedrogi. Rozwiązanie to umożliwia osiągnięcie szczególnie wysokich zysków przy niskich kosztach inwestycyjnych.
Obserwacja ruchu Słońca na niebie
Systemy nadążne wyposażone są w ruchome uchwyty, które kontrolują ruch Słońca na niebie. Panele solarne są w tym przypadku zawsze ustawione optymalnie i dzięki temu osiągają maksymalną wydajność. Systemy nadążne są dostarczane wraz z różnymi systemami prowadnic, a dzięki swojej elastyczności są szczególnie stabilne i pracują nawet w ciężkich warunkach pogodowych – podczas burzy oraz w śniegu.
Różnice w jakości
Przy wyborze odpowiedniego systemu montażowego istotną rolę odgrywa nie tylko powierzchnia, którą mamy do dyspozycji. Wysoka jakość materiałów, takich jak np. stal nierdzewna lub aluminium gwarantują odporność na wpływ czynników atmosferycznym oraz długą żywotność. Dobre systemy charakteryzują się wysoką stabilnością oraz przemyślaną statyką. Systemy, które można rozbudowywać, są rozwiązaniem szczególnie elastycznym, a modułowa konfiguracja systemów jest rozwiązaniem dodatkowo opłacalnym finansowo.
Najnowsze komentarze